Zašto sklopiti ugovor o osiguranju života?
1. otklanjanje negativnih posljedica štetnih događaja, prebacivanje rizika (opasnosti) na osiguratelja
2. osiguranjem za slučaj smrti omogućiti nasljednicima (djeci, preživjelom supružniku) nastavak normalnog života, bez gospodarskih stresova koje inače smrt glave obitelji nosi sa sobom
3. osiguranjem za slučaj doživljenja omogućiti sebi da planskom štednjom (plaćanjem premije u privremenim manjim iznosima dok je to moguće zahvaljujući vlastitim prihodima, dakle dok radimo) otkloniti rizik dugovječnosti i kompenzirati razliku u prihodima (kroz osiguranje rente) do koje umirovljenje redovito dovodi
4. planskom štednjom otkloniti negativne ekonomske posljedice u budućnosti koje izazivaju školovanje djeteta, udaja, ženidba djeteta (iako sami po sebi radosni i poželjni događaji, oni dovode do povećanja izdataka – troškova, narušavaju financijsku stabilnost)
5. porezne olakšice
6. polica životnog osiguranja se može dati u zalog, dakle može biti sredstvo jamstva privatnih zajmova koje odobravaju banke
Što je ponuda osiguranja života?
Ponuda osiguranja života je obrazac kojim ugovaratelj osiguranja ili osiguranik nudi osiguravajućem društvu osigurati neki svoj interes. Ponudu osiguranja može dati i osiguratelj.
Tko je ugovaratelj osiguranja?
Ugovaratelj osiguranja je osoba koja sklapa ugovor s osigurateljem. Kod životnog osiguranja ugovaratelj osiguranja može, ali ne mora ujedno biti i osiguranik, odnosno korisnik osiguranja.
Što se dešava s policom u slučaju netočne prijave starosti osiguranika?
Iznimno od općih odredaba o posljedicama netočnih prijava i prešućivanja okolnosti značajnih za ocjenu rizika, za netočne prijave godina života u ugovorima o osiguranju života vrijede sljedeća pravila:
1) Ugovor o osiguranju života je ništetan i osiguratelj je dužan vratiti sve primljene premije ako su pri njegovu sklapanju netočno prijavljene godine života osiguranika, a njegove stvarne godine života prelaze granicu predviđenu u uvjetima i tarifama osiguratelja.
2) Ako je netočno prijavljeno da osiguranik ima manje godina, a njegove stvarne godine života ne prelaze granicu predviđenu za osiguranje života, ugovor je pravovaljan, a osigurani iznos se smanjuje u razmjeru ugovorene premije i premije predviđene za osiguranje života osobe osiguranikovih godina.
3) Kad osiguranik ima manje godina nego što je prijavljeno pri sklapanju ugovora, premija se smanjuje na odgovarajući iznos, a osiguratelj je dužan vratiti razliku između primljenih premija i premija na koje ima pravo.
Tko predstavlja osiguranika u polici života?
Osiguranik je osoba čiji se život osigurava, odnosno osoba čija se smrt ili doživljenje uzima kao odlučujući događaj za obveze ugovornih strana.
Tko se naziva korisnika osiguranja u polici života?
Raspolaganje pravima u vezi s ugovorenim osiguranjem života posebni je privilegij ugovaratelja osiguranja, pa je stoga pravo određivanja korisnika osiguranja jednostrani pravni akt kojeg (iako suglasno ugovoru) čini isključivo ugovaratelj osiguranja.
Međutim, ako ugovaratelj nije ujedno i osiguranik, već se radi o osiguranju koje se odnosi na neku drugu osobu, odnosno život neke druge osobe kao osiguranika, tada je ipak potrebna i pisana suglasnost te druge osobe jer korisniku pripada pravo na osiguranu svotu ili na naknadu štete iz ugovora o osiguranju.
Što je otkup osiguranja života i kada je moguć?
Otkup police je moguć ako osiguranik ne može ili ne želi više plaćati premiju životnog osiguranja, te želi prekinuti ugovor o osiguranju. U slučaju da je uplatio najmanje tri godišnje premije ima pravo na povrat dijela uplaćenih premija, odnosno otkup vrijednosti police. Važno je napomenuti da osiguravatelj vraća samo dio uplaćene premije, ovisno o trajanju osiguranja i proteku vremena od početka osiguranja.
Što je kapitalizacija osiguranja života?
Kapitalizacija predstavlja tzv. mirovanje obveza plaćanja dospjelih premija na određeni rok ili do isteka osiguranja.
Zahtjev za kapitalizacijom, podnosi se u roku koji je određen Uvjetima, koji su pak sastavni dio ugovora o osiguranju
U tom slučaju se izračunava nova svota osiguranja koje se naziva kapitalizirana svota.
Kod kapitaliziranih polica postoji životno osiguranje za slučaj doživljenja i smrti, ali se ukidaju sva dodatna osiguranja ugovorena po polici.
Na koji način se utvrđuje pristupna dob osiguranika?
Pristupna (starosna) dob utvrđuje se kao razlika kalendarske godine pristupa u osiguranje i godine rođenja osiguranika
O čemu ovisi premija osiguranja života?
a) pristupnoj dobi osiguranika
b) visini osigurane svote
c) zanimanju osiguranika
d) zdravstvenom stanju osiguranika
e) trajanju osiguranja
f) dinamika plaćanja
U kojem iznosu ugovaratelj ima pravo na zajam po polici?
Iznos zajma zajedno s približno obračunatim kamatama za cijelo razdoblje korištenja zajma ne može prijeći iznos otkupne vrijednosti police osiguranja života izračunate s danom obrade zahtjeva za odobrenje zajma
Što u slučaju da osiguranik izgubi policu?
Potrebno je kod osiguravatelja zatražiti izdavanje duplikata police
Hoće li po nastupu osiguranog slučaja korisnik osiguranja, ukoliko je koristio poreznu olakšicu, dobiti puni iznos ugovorene osigurane svote?
Ne.
Kada se isplaćuje dobit po polici osiguranja života?
Pravo na pripisanu dobit, koju je osiguranik ostvario plaćanjem premije životnog osiguranja ostvaruje se tek po nastupu osiguranog slučaja u kojeg ubrajamo I istek osiguranja (doživljenje)
Je li osiguravatelj obvezan korisniku osiguranja isplatiti osiguranu svotu ako osiguranik počini samoubojstvo ?
Isplata osigurane svote ovisi o vremenu izvršenja samoubojstva osiguranika, odnosno je li ono počinjeno u prvoj, drugoj, trećoj ili ostalim godinama trajanja osiguranja
Koja je pristupna dob za osiguranje života za slučaj smrti i doživljenja?
Od 14 do 65 godina starosti
Do koje godine starosti osiguranika može trajati osiguranje života?
75 godina